• Telefon: +90 342 317 19 00

Gaziantep Üniversitesinin kuruluşu ile beraber 1987 yılında, Eğitim-Öğretime başlayan Fen Bilimleri Enstitüsü; Fen ve Mühendislik alanlarında tecrübeli kadrosuyla mühendislik problemlerine bilimsel çözümler üretebilen, bilimsel metotlarla araştırma yapma kabiliyetine sahip, üstün nitelikli insan gücü yetiştirmektedir. Fen Bilimleri lisansüstü eğitimi; Gaziantep Üniversitesi bünyesinde bulunan geniş laboratuar olanaklarından, saha çalışmalarından, oldukça geniş yelpazeli güncel içerikli derslerinden ve inter-aktif eğitim olanaklarından yararlanılarak yapılmaktadır.

 

Fen Blimleri Enstitüsü' nün, kurulduğu günden buyana toplumun ihtiyaçlarını göz önüne alarak yaptırmış olduğu lisansüstü tez çalışmalarıyla, akademik hayata ve sanayiye önemli katkıları olmuştur.

 

Akademisyenlerimiz lisansüstü eğitimin bireysel eğitim deneyimi ve tecrübesi olduğu gerçekliğine inanmakta, bağımsız araştırma yapabilen, nitelikli lisansüstü öğrenciler yetiştirmek için kendilerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirme gayretindedir. Bu bağlamda, öğrencilerimizin eğitimi için olanaklarımızı sonuna kadar kullanmaktayız, ayrıca öğrencilerimize kendi deneyimlerimizi aktararak bireysel gelişimlerini sağlamaktayız.

 

Fen Bilimleri Enstitüsünün misyonu, Fen ve Mühendislik Dallarında öğrenim gören lisansüstü öğrencilerinin, lisansüstü seviyede yeterli bilgi ve tecrübeye sahip, topluma ve çevreye saygılı bir birey olarak yetiştirilmesini sağlamaktır.

 

Fen Bilimleri Enstitüsü, Üniversitemizin hedeflediği idealler doğrultusunda, Gaziantep Üniversitesinin bir araştırma üniversitesi olmasını, anabilim dallarında aktif bir şekilde araştırmaya ağırlık verilmesini, bilimin ve mühendisliğin oluşturduğu füzyon ile ortaya çıkan teknolojinin toplum yararına kullanılmasını benimsemiştir.

 

Fen Bilimleri Enstitüsü, lisansüstü öğrenci sayısını artırmayı ve eğitim kalitesinden ödün vermeden büyümeyi kendisine hedef olarak seçmiştir. Bu hedefler doğrultusunda;  başta Suriye ve Irak olmak üzere komşu ülkelerden gelecek olan lisansüstü öğrencilere yüksek kalitede eğitim vermeyi bilimin sınırlarında araştırmalar yaptırmayı taahhüt etmekteyiz. Başlangıçta sizlerin araştırma ve problem çözme tekniklerini öğrenmenize yardımcı olan bizler, daha sonra birlikte keşifler yapan çalışma arkadaşınız olacağız.

 

Enstitümüz, 11 Anabilim dalında 45 farklı alanda, 100’ün üzerinde akademisyen ve 500’ün üzerinde doktora ve yüksek lisans öğrencisiyle bölgemizin en gelişmiş lisansüstü okuludur. Bu özelliğimizle yetiştirdiğimiz öğrenciler, uluslar arası düzeyde üstün nitelikli profesyoneller olarak çalışma hayatında yer almaktadırlar.

 

Enstitümüz öğretim dili İngilizce olan Makine, Elektrik-Elektronik, Gıda, Fizik, İnşaat, Endüstri ve Tekstil Mühendislikleri anabilim dallarında, öğretim dili Türkçe olan Matematik, Biyoloji ve Kimya anabilim dallarında yüksek lisans ve doktora eğitimi vermektedir. Bunların yanısıra enstitümüz bünyesinde Ortaöğretim fen ve matematik alanları öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans programı bulunmaktadır. Enstitümüzden bu güne kadar 400’e yakın yüksek lisans ve 100’e yakın doktora öğrencisi mezun olmuştur.

 

Lisansüstü eğitiminizin hayatınızın başarılı ve güzel bir parçası olmasını diliyor ve lisansüstü eğitiminiz için Gaziantep Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünü seçmenizi umut ediyoruz.

 

Programlarımızın başlama tarihleri

 

Enstitü anabilim dalı

Yüksek lisans programı

Doktora programı

Makine Mühendisliği

1987

1987

Elektrik Mühendisliği

1987

1987

Gıda Mühendisliği

1987

1987

Fizik Mühendisliği

1987

1992

İnşaat Mühendisliği

1987

2003

Endüstri Mühendisliği

1995

2003

Tekstil Mühendisliği

2000

yok

Matematik

2000

yok

Biyoloji

2000

2003

Kimya

2003

25.03.2009

Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Tezsiz YL Programı (II.öğretim)

09.07.2009

 

Fen ve Matematik Alanları

Tezsiz YL programı

 

Matematik

10.09.2009

 

Biyoloji

10.09.2009

 

Fizik

10.09.2009

 

Kimya

10.09.2009